ZPiT "Mały Śląsk"
Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" został uhonorowany nagrodą "Marka-Śląskie" za zasługi dla województwa śląskiego, w szczególności za promowanie górnośląskich tradycji i folkloru muzycznego w kraju i zagranicą.
Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród nastąpiło na Gali Regionalnej Izby Przemysłowo - Handlowej w Gliwicach, która odbyła się dnia 6 września 2014 w Centrum Edukacji i Biznesu "Nowe Gliwice". W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych.
W kwietniu 2013 roku Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” działający przy Centrum Kultury „Karolinka” w Radzionkowie obchodził jubileusz 40-lecia działalności artystycznej. Warto nadmienić, że od ponad 20 lat grupa działa pod patronatem Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, co czyni ją niezwykle oryginalnym i unikatowym zjawiskiem na mapie kulturalnej regionu.
Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" założony został w 1973 roku przez Edwarda Sosnę. Początkowo zespół działał przy Domu Kultury w Radzionkowie jako Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego "Radzionkowianie". W 1978 roku zespół ten przekształcono w "Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bytomskiej", co związane było ze zmianami administracyjnymi w kraju. W tym samym też roku na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Ludowych tancerze I miejsce i nagrodę Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego. W lipcu 1981 roku przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Sztuki, w nagrodę za krzewienie kultury polskiej, zespół wyjechał na tourne do Francji, gdzie o wielkim sukcesie polskiego zespołu folklorystycznego z Bytomia rozpisywała się francuska prasa.
Szczególnie ważne w historii grupy wydarzenie miało miejsce w 1991 roku, kiedy to Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bytomskiej został oficjalnie objęty patronatem przez Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" profesora Stanisława Hadyny. Od tej chwili "Ziemia Bytomska" uzyskała prawo do używania nazwy "Mały Śląsk". I tak jest do dnia dzisiejszego. Od tego też momentu każdy jubileusz działalności był wydarzeniem szczególnym nie tylko w życiu zespołu, ale regionu, a nawet kraju. Z okazji 20-lecia swojego istnienia "Mały Śląsk" przygotował specjalny program, który później stał się częścią koncertów organizowanych w Polce i za granicą - we Włoszech, w Turcji i w Niemczech. W ramach obchodów zespół wziął również udział w nagraniu programu barbórkowego w TVP1 oraz audycji "Na polską nutę" w TVP Polonia.
Zespół często koncertował w tym okresie w kraju i poza jego granicami, między innymi we Francji, Włoszech, na Ukrainie, Litwie i Węgrzech, a także w Finlandii i Portugalii. Wielu organizatorów oraz uczestników festiwali i przeglądów w kraju i za granicą doceniło wysoki poziom artystyczny zespołu, co przekładało się na liczne nagrody i wyróżnienia. Tancerze zdobyli I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych w Rydzynie, Bojanowie, Lesznie. Cały zaś Zespół został Laureatem IV Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Gorzowie Wielkopolskim. "Mały Śląsk" doceniono również za granicą, przyznając mu pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Samsun w Turcji. Zdolności wokalne członków zespołu zostały nagrodzone II miejscem w Przeglądzie "Śląskie Śpiewanie" oraz III miejscem na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.
Doceniono zespół również stronach rodzinnych. W 2001 roku Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk" otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Miasta Radzionkowa. Z okazji jubileuszu 30-lecia w roku 2003 zespół został uhonorowany Odznaką Zasłużonego dla Województwa Śląskiego i otrzymał Nagrodę im. Wojciecha Korfantego. Uroczystość odbyła się w Katowicach, w gmachu Sejmiku Śląskiego.
W roku 2009 Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” zdobył na Przeglądzie Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. Adolfa Dygacza Nagrodę Specjalną za wykonanie pieśni z okresu Powstań Śląskich. Rok później, w 2010 reprezentował powiat tarnogórski na Dniach Ojczyzny zorganizowanych przez powiat partnerski Erlangen – Hochstadt w Niemczech. Wielokrotnie też brał udział w nagraniach programu "Śląska laba", jak również programów tematycznych (np. z okazji Dnia Matki), co było efektem wieloletniej współpracy z Telewizją Katowice. W ciągu kolejnych lat grupa podróżowała po wielu krajach Europy. Członkowie odbyli tourne po Włoszech, Francji i USA. "Mały Śląsk" odwiedził min. Krym Serbię, Turcję oraz Bułgarię.
Obecnie grupa liczy prawie 200 członków tańczących w siedmiu grupach wiekowych od dzieci w wieku 6 lat poprzez młodzież oraz dorosłych (studentów i osoby pracujące) ukazując piękno polskiego folkloru oraz sławiąc tradycje śląskie.
Kontakt dla zainteresowanych organizacją koncertu Zespołu:
Jakub Zorzycki - koordynator artystyczny
tel. 32/ 286 64 54 wew. 31
mobile: +48 887 804 874
e-mali: j.zorzycki@karolinka.art.pl
Kontakt w sprawie wynajmu kosiumów ludowych:
Hanna Flach - garderobiana ZPiT "Mały Śląsk"
poniedziałki - piątki 15:00 - 20:00
Więcej o zespole na stronie www.malyslask.art.pl