13. Gorczycki Festiwal - Koncert zespołu Cracow Brass Quintet

Koncert wpisujący się w obchody 100-lecia niepodległości Polski i ponadto uświetniający 20. rocznicę uzyskania samodzielnych praw miejskich przez Radzionków, da nam możliwość poznania znanych i lubianych utworów w interpretacji uznanego zespołu Cracow Brass Quintet. Program koncertu jest niezwykle ciekawy i głęboko przemyślany. Złożą się na niego same suity – utwory powstałe w baroku, jak i napisane w ostatnim stuleciu. Takie zestawienie repertuaru wynika również z myśli przewodniej tegorocznej edycji Festiwalu.
Najpierw usłyszymy fragmenty powszechnie znanych, jednych z najbardziej efektownych utworów orkiestrowych Georga Friedricha Händla – Muzykę ogni sztucznych i Muzykę na wodzie. Stanowią one przykład barokowej muzyki rozrywkowej i przeznaczone były do wykonywania na otwartej przestrzeni. Oba dzieła powstały na zamówienie królów Wielkiej Brytanii. Händel otworzył nimi uszy Brytyjczyków na nowe kombinacje instrumentów. Suity te,tak jak inne kompozycje Händla,cechuje niezwykła inwencja melodyczna i oryginalność.
Dzieło z muzyką BernsteinaWest Side Storyjest jednym z najsłynniejszych musicali w dziejach kina i muzyki. Utwór jest oparty na kanwie ponadczasowego dramatu Williama Szekspira o miłości Romea i Julii.Utwór ten przypominaw warstwie dźwiękowej bardziej klasyczne dzieło symfoniczne niż sceniczny melodramat z piosenkami. Bernstein połączył sztukę warsztatowej perfekcji kompozycji z elementami na wskroś amerykańskimi, sprawiając, że dzieło stało się urzekająco dwoiste. Od premiery w 1957 roku w ciągu dwóch lat musical wystawiano na Broadwayu aż 732 razy. Ogromny sukces i powodzenie dzieła skłoniły Bernsteina do stworzenia suity na jego podstawie. Muzyczny eklektyzm West Side Story, świeżość melodii, romantyzm i stylistyczne wahania pomiędzy elementami jazzowymi i operowymi sprawia, że musical ten wciąż zjednuje sobie rzesze wielbicieli.
Stworzonyprzez Adama Wesołowskiego hejnał miasta Radzionków stał się podstawą do skomponowania Suity Hejnałowej. Doskonale znana wszystkim mieszkańcom melodia rozpoczyna utwór, a następnie jej motywy wykorzystywane są w kolejnych częściach, nadając dziełu spójny charakter.
Komentarze:
dodane: 24.09.2018, 15:23 / autor: Tomasz Nolewajka