Land Art – warsztaty

Co to jest Land Art? Sztuka ziemi, czyli część zjawiska pod szerszym tytułem Street Art. Może dla równowagi. Skoro jest sztuka ulicy, a przecież nie cała nasza rzeczywistość jest asfaltowo – betonowa (na szczęście) to powinna być również sztuka ziemi, artystyczne zmiany zastanej rzeczywistości z pomocą środków jak najbardziej naturalnych przełamujących miejską dżunglę asfaltu. Trochę niejasne i brzmi skomplikowanie? Nie ma problemu, podczas warsztatów nie tylko dokładnie wyjaśnimy o co chodzi, ale jeszcze zrobimy to w sposób najlepszy z możliwych, czyli poprzez praktykę. Sami będzie tworzyć „rzeźby ogrodowe". Stworzycie maskotki, które podczas spaceru umieścimy w przestrzeni publicznej. To znaczy wy ją umieścicie i sfotografujecie, by móc obserwować zmiany.
Jakie zmiany? Otóż, te rzeźby-maskotki to mini ogródki, uszyte z rajstop, worków, płótna ogrodniczego wypełnione trocinami, podłożem kokosowym lub ziemią. Istotnym elementem będą nasiona trawy, owsa, rzeżuchy zmieszane z podłożem po kilku dniach zakiełkują i dopełnią, spuentują nasze instalacje. Na przykład jeż, któremu wyrosną kolce z owsa. I właśnie o takie zmiany chodzi, i o taką sztukę ziemi, w ramach sztuki ulicy.
Materiały potrzebne do realizacji warsztatów, czyli: ziemię ogrodową, keramzyt, podłoże kokosowe, małe sadzonki roślin, nasiona, pozyskane z recyklingu materiały zapewniamy. Oczywiście, może przynieść też własne materiały, jak stare rajstopy, płótno ogrodowe, wybrane nasiona czy też sadzonkę.
Warsztaty poprowadzi i w tajniki Land Artu wprowadzi was Paweł Szaibel. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W latach 2006–2007 studiował na Uniwersytecie Castilla-La Mancha w Hiszpanii. Od 2009 roku pracuje jako asystent w Katedrze Malarstwa macierzystej Uczelni. Tworzy obrazy, filmy wideo oraz instalacje w przestrzeni miejskiej. Sięga w sztuce do obszarów zarezerwowanych dla botaników i ogrodników. W jego działaniach duże znaczenie odgrywa eksperyment i otwartość na niespodziewane efekty funkcjonowania prac typu work in progress.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Należy jednak zgłosić wcześniej swój udział. W planach są dwie grupy, każda po 10, maksymalnie 15 osób, czyli w sumie lista biorących udział jest ograniczona do maksimum 30 osób. Warto więc zgłoszenie wysłać zawczasu. Wystarczy wysłać maila na adres karolinka@karolinka.art.pl podając swoje imię i nazwisko, wiek oraz wybór dnia (daty) warsztatów.
Warsztaty przewidziane są dla dzieci i młodzieży szkolnej (szkoła podstawowa, gimnazjum).
Pierwsza grupa będzie miała zajęcia w sobotę, 17 maja 2014 w godzinach od 10 do 14:00. Grupa druga będzie miała zajęcia następnego dnia, czyli w niedzielę 18 maja 2014 w tych samych godzinach. Oczywiście, w Radzionkowie, w Centrum Kultury "Karolinka". W pierwszej kolejności prowadzimy zapisy na 17 maja. W przypadku przekroczenia liczby uczestników w pierwszej grupie rozpoczniemy zapisy na dzień 18 maja 2014 (analogicznie, jeśli liczba chętnych będzie mniejsza odbędą się tylko pierwsze warsztaty).
Warsztaty odbywają się przy współpracy z Instytucją Kultury Katowice Miasto Ogrodów w ramach IV edycji Katowice Street Art Festival.
Komentarze:
dodane: 24.04.2014, 09:22, aktualizacja: 28.04.2014, 11:59 / autor: Daniel Ryciak