Gala otwarcia

Po remoncie trwającym 12 miesięcy i obejmującym przebudowę i modernizację sali widowiskowej wraz z całym zapleczem technicznym nadszedł czas na prezentację nowej, wyremontowanej sali. Jest to wciąż największa, a w tej chwili już najnowocześniejsza sala w powiecie tarnogórskim.
Koncert inauguracyjny odbędzie się 14 września 2014, w niedzielę. Początek o godz. 16:00.
Będzie to koncert w wykonaniu w wykonaniu solistów:
Anny Leśniewskiej - sopran
Justyny Kopiszki - mezzosopran
Oskara Jasińskiego - tenor
oraz Orkiestry Śląskiej Operetki Kameralnej pod dyr. Marzeny Mikuły-Drabek.
Scenariusz i prowadzenie koncertu – Jacek Woleński.
Anna Leśniewska – urodzona w Białymstoku.
Absolwentka Historii Sztuki na KUL oraz studiów wokalnych w Akademii Muzycznej w Katowicach u adt Ewy Biegas. W 2008 roku otrzymała wyróżnienie na Uczelnianym Konkursie Duetów Wokalno-Fortepianowych w Katowicach. Jest również laureatką konkursów: W Kręgu Muzyki Słowiańskiej (Katowice 2010), Iuventus Canti (Vrable 2010 i 2011) oraz IX Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach 2012, na którym otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę specjalną Filharmonii Świętokrzyskiej. Na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączy w 2013 roku otrzymała nagrodę za najlepsze wykonanie utworu współczesnego, najlepsze wykonanie utworu W.A. Mozarta oraz nagrodę za wybitne wykonanie pieśni. Swoje umiejętności doskonaliła na Międzynarodowym Wokalnym Kursie Mistrzowskim w Nowym Sączu oraz dwukrotnie w Krakowie w ramach Festiwalu Muzyki Polskiej pod kierunkiem prof. Heleny Łazarskiej. W 2011 roku debiutowała na deskach Opery Śląskiej partią Lucy w operze komicznej Gian Carla Menottiego The Telephone or L’amour a trois. W swoim dorobku posiada również role Polly Peachum z Opery Żebraczej Johna Gaya, Walentyny z Wesołej Wdówki Franza Lehar, Elizy z My Fair Lady Federicka Loewe’go, Stasi z Księżniczki Czardasza E. Kálmána oraz Serpiny z La serva padrona G. Pergolesiego. W 2011 roku dokonała nagrania operetki Karola Szymanowskiego Loteria na mężów do Archiwum Polskiego Radia z NOSPR, kolęd dla Polskiego Radia Katowice oraz płyty Kolędy i Pastorałki z Chórem Politechniki Szczecińskiej. Współpracuje również z Krakowską Operą Kameralną. Solistka Śląskiej Operetki Kameralnej, w której śpiewa partię Hanny w „Strasznym dworze”, Stasi w „Księżniczce czardasza”, Walentyny w „Wesołej wdówce” i Adeli w „Zemście nietoperza”.
Justyna Kopiszka (ur. w Częstochowie) – mezzosopran
Związana ze Stowarzyszeniem Mozart 2003 od początku jego powstania, gdzie pełni funkcję wiceprezesa zarządu oraz solistki stowarzyszenia.
Uczestniczy w wielu projektach artystycznych zarówno oratoryjnych, operowych, jak i jazzowych. Jej ostatnie osiągnięcia to realizacja jednej z pierwszoplanowych ról w operze „Rinaldo” G.F. Haendla wystawionej w ramach Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego. W roku 2011 zadebiutowała rolą Serwitorki na scenie Opery Śląskiej w spektaklu „Siostra Angelika” G. Pucciniego w reżyserii Wiesława Ochmana pod batutą Michała Klauzy. Tego samego roku jako solistka wystąpiła w Filharmonii Narodowej. W kwietniu 2012 roku pod batutą Paula Esswooda jako solistka wykonała Pasję wg. św. Jana, J. S. Bacha. W tym samym roku wystąpiła w musicalu „My Fair Lady” F. Loewe jako Pani Pearce w reżyserii Jerzego Głybina. W roku 2013 brała udział w projektach barokowych prowadzonych przez Marka Toporowskiego,podczas których zostało wykonane Weihnachts-Oratorium, oraz Pasja wg. św. Marka, J.S. Bacha. W tym roku równie wystąpiła w musicalu „Siostrunie” D. Gogina w roli Siostry Huberty w reżyserii Beaty Dzianowicz. W kwietniu 2014 roku wykonała partie altową w Requiem W. A. Mozarta w Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka.
Oskar Jasiński, tenor
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat II nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. I. Godina Iuventus Canti we Vrablach na Słowacji, III nagrody na V Konkursie pieśni i arii im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach oraz Śląskiej Sceny Młodej Opery z Wiesławem Ochmanem w Siewierzu. W sierpniu 2011 roku otrzymał nagrodę specjalną Związku Artystów Scen Polskich na IX Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym Belcanto. W styczniu 2012 roku reprezentował Polskę na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Klasycznej „Styczniowe wieczory muzyczne” w Brześciu na Białorusi. Uczestnik wielu kursów wokalnych, między innymi u prof. R. Karczykowskiego, czy prof. W. Zalewskiego. Brał udział w wielu przedsięwzięciach m. in. w Operze Żebraczej J. Gaya czy Don Pasquale Donizettiego. Od roku 2010 kreuje partię księcia Edwina w operetce „Księżniczka Czardasza” E. Kalmanna, od 2012 Kamila de Rossillon w „Wesołej wdówce” F. Lehara, od 2013 Stefana w „Strasznym Dworze” S. Moniuszki, a od 2014 doktora Falkego i Franka w "Zemście nietoperza". Brał udział w nagraniu opery „Dziecko i czary” M. Ravela dla Polskiego Radia w Katowicach. Współpracuje m.innymi z Filharmonią Śląską, Zabrzańską, Sudecką, Kaliską, Świętokrzyską, Gorzowską. I tenor Śląskiej Operetki Kameralnej.
Jacek Woleński
Konferansjer, dziennikarz muzyczny, popularyzator muzyki, stały współpracownik Filharmonii Zabrzańskiej, Opolskiej, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Opatrywał słowem koncerty większości polskich orkiestr, w tym Filharmonii Narodowej, WOSPR, NOSPR, Sinfonii Varsovii, Orkiestry Radiowej „Amadeus”, Polskiej Orkiestry Radiowej, oraz wielu zagranicznych, jak Chicago Chamber Orchestra, Josef Lanner Orchester, Vienna Jazz Orchester, Juilliard Quintett, Wiener Kammerorchester; komentuje koncerty szeregu festiwali, jak organowe w Kluczborku, Wołowie, Namysłowie, Oleśnicy, Zabrzu, „Muzyka i Architektura” w Toruniu, Mikołowskie Dni Muzyki; dyrektor artystyczny festiwali: Śląski Festiwal im. L.v.Beethovena, „4 pory roku” w Kielczy, Loretańskie Wieczory Organowe w Głogówku, „Silesia-Pradziad” w Kędzierzynie Koźlu; pomysłodawca i kierownik artystyczny festiwali: im. M. Brosiga w Paczkowie, C.M.von Webera w Pokoju, Lądeckie Lato Muzyczne w Lądku Zdroju, „Piekarski Salon Muzyczny” w Piekarach Śląskich, „Koncerty pod renesansowym stropem” w Tarnowskich Górach, „Muzyczne czwartki u św. Jacka” w Bytomiu, Muzyczna Akademia Zdrowia w GCR „Repty”, „Muzyka w starych kościołach Miechowic”. Wykonawca partii Froscha w Zemście nietoperza, Feriego w Księżniczce czardasza i barona Zety w Wesołej wdówce. Założyciel Śląskiej Operetki Kameralnej.
Laureat Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego w roku 2010 za wybitne osiągnięcia artystyczne. W roku 2012 uhonorowany przez ministra kultury medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Bilety na koncert: 15 zł
Bilety można nabywać w Impresariacie Centrum Kultury "Karolinka".
Komentarze:
dodane: 21.08.2014, 11:49, aktualizacja: 25.08.2014, 14:35 / autor: Daniel Ryciak