Festiwal Podróżniczy
Festiwal Podróżniczy Za Horyzontem w roku 2015 będzie się odbywał w Katowicach i w Radzionkowie w dniach od 25 do 27 września, z czego 26 i 27 września właśnie w Centrum Kultury "Karolinka".
Patronat: Burmistrz Miasta Radzionków
Opieka medialna: Polskie Radio Katowice
Program prelekcji na sobotę, 26 września przedstawia się następująco:
16:00 Leszek Jonek "Syria - kraj, którego nie ma"
17:00 Kazimierz Ludwiński "Wyspa Szczęśliwych Dzieci" - cz. 2
18:30 Ryszard Pawłowski "Człowiek gór"
O prelegentach:
Ryszard Jan Pawłowski
Urodzony w Bogatyni w 1950 roku. Zodiakalny Rak, ale Tygrys według horoskopu chińskiego, inżynier elektryk, instruktor alpinizmu, przewodnik górski. Wziął udział w ponad 300 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Zdobył dziesięć szczytów 8-tysięcznych, min. K2 (8611 m) płn. Filarem od strony chińskiej. Jest jedynym Polakiem, który 5-krotnie stanął na szczycie Mt. Everestu (8848 m). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistow.
Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, stowarzyszenia zrzeszającego ok. 3000 odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Filmy Pawłowskiego były pokazywane na Festiwalach Górskich i w telewizji. Otrzymał trzykrotnie nagrody i wyróżnienia od Ministra Sportu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Szkoli młodych adeptów alpinizmu, organizuje wyprawy i występuje z prelekcjami o tematyce górskiej. Jest wciąż aktywny , pomimo 40 letniego stażu w górach. Organizował i prowadził wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei.
Ryszard Pawłowski organizując wyjazdy na wszystkie kontynenty wchodził jako przewodnik wspólnie z klientami na takie szczyty jak:
Ama Dablam (6856m) w Himalajach Nepalu – 28 razy
Aconcagua (6962m), najwyższy szczyt Ameryki Południowej - 32 razy
Mt McKinley (6194m) najwyższy szczyt Ameryki Północnej – 9 razy
Island Peak (6169m) w Himalajach Nepalu - 26 razy
Mt. Everest (8848m) od strony Nepalu i Tybetu - 5 razy
Pumori (7145m) w Himalajach Nepalu - 2 razy
Gasherbrum II (8035m) w Karakorum Pakistanu - 3 razy
Cho-Oyu (8201m) w Tybecie-2 razy
Nanga Parbat (8125m) Himalajach Pakistanu
Elbrus (5642m) w Kaukazie – 27 razy
Cotopaxi (5970m) w Ekwadorze – 2 razy
Kazimierz Ludwiński
Miał dwadzieścia kilka lat, gdy wraz z braćmi, Andrzejem i Piotrem zbudował katamaran żaglowy WYSPA SZCZĘŚLIWYCH DZIECI. Pływanie na nim bracia rozpoczęli w 1979 r. Prowadzili badania etnograficzne w Afryce Zachodniej, gdzie zastał ich stan wojenny. Zmienili plany i nie wrócili od razu do kraju. Od tego czasu wiele się wydarzyło.
O tysiącach kilometrów lądowej włóczęgi, i nie tylko o tym, dowiemy się już podczas festiwalu we wrześniu w Radzionkowie. Dodam jeszcze, iż Kazimierz Ludwiński otrzymał w 2013 roku KOLOSA - najwyższą i najważniejszą nagrodę przyznawaną podróżnikom w naszym kraju za wyjątkowe osiągnięcia. Z wyróżnieniem tym liczy się również środowisko podróżnicze z całego świata.
www.wyspaszczesliwychdzieci.com
„Wyspa" kilka razy przepłynęła Atlantyk, dobrze służyła braciom, w l. 90. zawinęła do Polski, gdzie przeszła generalny remont, aż w końcu w roku 2004 Kazimierz Ludwiński rozpoczął na niej podróż dookoła świata. Lecz to nie wszystko: w rejs, który -- jak się potem okazało -- miał trwać 9 lat, zabrał dwoje swoich dzieci. Nel miała wtedy zaledwie 6 lat, a Noe - 7 miesięcy! Ludwiński pełnił na jachcie rolę zarazem taty, mamy, nauczyciela, kucharza, szkutnika, elektryka i majtka pokładowego. Nie brakowało sztormów, strachu i łez, ale dominowała radość i piękno. Wspólnie przeżeglowali ponad 45 tys. mil morskich. Ojciec pokazał dzieciom świat, a one pokochały podróże.
Festiwal Podróżniczy Za Horyzontem w Radzionkowie
26 września 2015, sobota
godz. 16:00 - 20:00
wstęp wolny
Komentarze:
dodane: 28.07.2015, 09:51, aktualizacja: 22.09.2015, 08:26 / autor: Daniel Ryciak