DON KICHOT

DON KICHOT
Balet w dwóch aktach w wykonaniu artystów Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu
10 stycznia 2016
niedziela
godz. 16:00
Bilety: 20 zł
Sprzedaż biletów od 14 grudnia 2015 od godz. 12:00
w kasie Centrum Kultury „Karolinka” oraz w poprzez system sprzedaży online
BRAK MOŻLIWOŚCI REZERWACJI TELEFONICZNEJ
W przedstawieniu jest wykorzystana choreografia K. Golejzowskogo, R. Zacharowa, A. Simaczowa.
Baletmistrzowie inscenizacji - zasłużony artysta Ukrainy Wiktor Szczerbakow, Pawlo Stalinskyj.
Artyści inscenizacji - artysta ludowy Ukrainy Tadej Rundzak, Jarosław Repetytor - Lilija Grażulis.
Kompozytorzy libretto - zasłużony artysta Ukrainy Wiktor Szczerbakow, Nadija Kiptiłowa.
Czas trwania: 135 minut (w tym 2 antrakty)
Już w 1614 roku w królewskim Luwrze tańczono balet dworski Don Quichotte. Później motywy z dzieła Cervantesa zadomowiły się w balecie na stałe, owocując przez 400 lat dziesiątkami nowych opracowań. Prawdziwą furorę zrobił jednak balet Mariusa Petipy z muzyką Ludwiga Minkusa (1869), bo trwa na scenach do dzisiaj, odświeżany i przetwarzany przez kolejne pokolenia choreografów. Skąd taka jego żywotność i popularność? Malowniczy koloryt dawnej Hiszpanii, ponętne Cyganki i strojni toreadorzy, błędny rycerz z La Manchy, komiczny Sancho Pansa i pokraczny Gamache zawsze mogą liczyć na powodzenie. A główni bohaterowie, Kitri i Basilio, nie mają sobie równych w repertuarze klasycznym w kategoriach wdzięku, temperamentu i wirtuozerii tanecznej. Wszystko to tworzy porywającą rewię tańca klasycznego w hiszpańskiej stylistyce.
Don Kichot jest widowiskiem, które sprawi satysfakcję każdemu - zarówno koneserom sztuki baletowej jak i dorosłym, którzy rzadko mają okazję podziwiać tancerzy baletowych. Może być też znakomitym wprowadzeniem dla młodych widzów w świat baletu klasycznego, który czerpiąc z wielkiej tradycji może być wciąż żywy i atrakcyjny.
Część obsady:
Pierwsi Soliści:
• Kіtrі: Аnnа Surmina - primabalerina Teatru i Opery Lwowskiej
• Bаzyl: Ołeh Petryk - solista Teatru i Opery Lwowskiej
Sоlіści:
• Dоn Kіchot: Таrаs Szkutjak
• Sancho Pansa: Jarosław Bas
• Cyganka: Natalia Pelo
• Tancerka Uliczna: Wiktorija Tkacz
• Еspado: Serhij Kaczura
Wаrіаcje:
• Chrystyna Tracz
• Wiktoria Zwarych
PROLOG
Główna postać - mądry hidalgo Don Kichot lamański, który nie może oderwać się od czytania książek, jest zafascynowany rycerskimi powieściami. Nieoczekiwanie dla siebie on pogrąża się w świecie średniowiecznych rycerzy i fantastycznych obrazów i zasypia. Jemu przyśnił się las z magicznymi stworzeniami wśród, których widzi Panią swojego serca - Dulsineję w otoczeniu driad i amorów.
Krzyki i hałas budzą Don Kichota, nagle przybiega Sancho Pansa, który jest prześladowany przez wieśniaków. Don Kichot staje w obronie biednego Sancho і żeby odzwyczaić go od złych nawyków, dedykuje temu wieśniakowi tytuł szlachecki, mianuje go swoim giermkiem. Wypełnione najszlachetniejszymi intencjami , podobnie jak bohaterowie rycerskich powieści, podróżują żeby dokonywać bohaterskich czynów.
AKT 1
Słoneczny południe w Barcelonie. Na rynku ożywienie: wszyscy oczekują na prawdziwych bohaterów dzisiejszej korridy - torreadorów. Tutaj i zakochani w sobie Kitri - córka karczmarza Lorenzo i Bazylle - biedny cyrulik. Lorenzo chce wydać swoją córkę za bogatego, chociaż i nie atrakcyjnego dworzanina Gamache. Kitri kategorycznie odmawia poddaniu się woli ojca. Kierowani przez znanego Espadę matadorzy tańczą. Święto narodowe ozdabia ulubienica publiczności, piękna uliczna tancerka Mercedes. W środku zabawy, Don Kichot przychodzi na plac w towarzystwie wiernego giermka. Zobaczywszy Lorenzo, hidalgo decyduje, że to jest właściciel zamku rycerskiego oraz wita go z szacunkiem. Lorenzo odpowiada tak samo i zaprasza Don Kichota do siebie. Pozostając na placu, Sancho Pansa dostaje się do żartobliwie myślących dziewczyn. Don Kichot ponownie powinien uratować swego wiernego giermka. Tutaj widzi Kitri i jej koleżanki, jedną z nich przyjął za piękną Dulcyneję, o którą widział w snach i marzeniach. Tymczasem Kitri z Bazyllem uciekają od ojca, a nasi podróżnicy kontynuują swoją podróż.
AKT 2
Obraz pierwszy
Noc. Tabór cygański. Kitri i Bazylle przybiegli tu, aby uniknąć prześladowań Lorenzo i Gamache, którzy dogonili kochanków. Ojciec chce natychmiast poślubić Kitri i Gamache. Bazylle, poprzednio umówiwszy się z Kitri, odgrywa scenę samobójstwa. Dziewczyna "płacze" nad ciałem jej kochanego. Don Kichot szlachetnie oburzony, grozi bronią Lorenzo i zmusza go, aby ten zgodził się ożenić córkę "umierającego" cyrulika. Ojciec błogosławi kochanków. Na tle radości Kitri i Bazylla, Don Kichotowi bardzo poruszającą i smutną wydaje się opowieść młodej cyganki o jej nieszczęśliwej miłości. Jako prawdziwy rycerz, on stara się ochronić ją przed niesprawiedliwością losu.
Obraz drugi
Rynek w Barcelonie. Wszyscy przygotowują się do ślubu. Trwa uroczysta procesja, na której są wszyscy goście. Ojciec błogosławi młodych. Don Kichot łączy ich ręce. Wesele jest w
pełnym rozkwicie.
... A dalej, co czeka na naszych bohaterów? Don Kichot - znany rycerz ze swoim wiernym giermkiem Sancho Pansa po dobrych uczynkach przygotowuje się do nowych przygód. Bo ktoś musi walczyć o honor, dla dobra, sprawiedliwości - wykonywać czyny, poświęcając je swoim bliskim.
Komentarze:
dodane: 04.12.2015, 14:48, aktualizacja: 09.12.2015, 11:56 / autor: Daniel Ryciak