Ekoplakat: Stres i depresja

Ekoplakat: Ekologia to jeden z wielu aspektów naszego życia. Plakat ekologiczny – podobnie jak inne plakaty o tematyce społecznej – najczęściej jest wynikiem bacznej obserwacji otaczającej nas rzeczywistości i komentarzem tego, co dzieje się wokół nas i bezpośrednio nas dotyczy. Prezentowana wystawa jest wydarzeniem cyklicznym, dla przykładu poprzednia edycja była poświęcona problemowi niskiej emisji. Z uwagi na aktualność problemu wystawa wywędrowała z Centrum Kultury „Karolinka” także do innych miast dotkniętych tym zjawiskiem – jeszcze w tym miesiącu można było ją oglądać w Katowicach i Bielsku-Białej.
Zanim zdradzimy Państwu, co odróżnia tegoroczną edycję wystawy od poprzednich, należy powiedzieć, że cykl tworzony przez Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego świętuje swoje dziesięciolecie, stąd też w tym roku obchodzimy podwójny jubileusz – 50 lat „Karolinki” i 10 lat „eko-plakatu”. Obecna wystawa po raz pierwszy, z okazji jubileuszu, jest ekspozycją międzynarodową. Opowiada o stresie i depresji, o wpływie środowiska na jakość życia oraz przypomina o tym, że środowisko, w którym żyjemy jest kształtowane przez nas samych. Do wystawy zostały zakwalifikowane prace z: Argentyny, Boliwii, Brazylii, Chin, Ekwadoru, Grecji, Iranu, Jordanii, Macedonii, Meksyku, Peru, Rosji, Słowacji, Turcji i Polski.
W wyniku obrad międzynarodowego jury najlepsze prace zostaną nagrodzone i wyróżnione m.in. „Nagrodą im. prof. Artura Starczewskiego” oraz nagrodą Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia”.
Wyniki zostaną ogłoszone podczas finisażu wystawy 18 marca.
Nowością jest także przyznanie nagrody publiczności. Każdy odwiedzający galerię w „Karolince” może oddać swój głos na wybraną pracę podczas trwania wystawy od 22 lutego.
Kurator wystawy
dr hab. Tomasz Kipka
Komentarze:
dodane: 10.02.2016, 13:59, aktualizacja: 18.02.2016, 08:47 / autor: Daniel Ryciak