Bezmiar ciszy - wystawa

Urodziła się w Bytomiu. Studia na Wydziale Malarstwa, Grafiki, Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 1985 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w zakresie grafiki warsztatowej ze specjalnością- litografia w pracowni prof. Lucjana Mianowskiego. W latach 1990 -1993 wykładała rysunek i malarstwo w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej i jednocześnie prowadziła społecznie galerię sztuki „IMPULS” w Szpitalu Górniczym w Bytomiu. W latach 1991 – 1999 prowadziła galerię „RYNEK” w ramach Centrum Sztuki [dziś Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika”] w Bytomiu, której celem było promowanie sztuki współczesnej i debiutujących artystów.
W czerwcu 1997 roku założyła zaprojektowaną przez siebie galerię sztuki „OD NOWA”. W ciągu dwunastu lat działalności zaprezentowała ponad 200 wystaw artystów oraz liczne happeningi, koncerty muzyczne, promocje książek.
W czerwcu 1997 roku założyła zaprojektowaną przez siebie galerię sztuki „OD NOWA”. W ciągu dwunastulat działalności zaprezentowała ponad 200 wystaw artystów oraz liczne happeningi, koncerty muzyczne, promocje książek. Od 1998 - 2001 współpracowała z Ambasadą Polską w Laosie organizując tam wystawy wybitnych polskich artystów.
W 2001 roku za swoją działalność otrzymała Nagrodę Prezydenta Bytomia „MUZA 2001”. W 2004 roku została uhonorowana medalem Miasta Bytomia. Jest autorką książki - monografii „Artyści Bytomia”.W latach 2010 – 2013 w Biurze Promocji Bytomia zrealizowała cykl wystaw pt. „Bytomscy artyści”.
Swoją własną twórczość prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. na Światowym Festiwalu Sztuki w Edynburgu, Biennale Sztuk Plastycznych w Warszawie, Współczesna Sztuka Polska w Vientianie [Laos]. W latach 2005 – 2008 uczestniczyła w aukcjach sztuki polskiej na rzecz Fundacji „Auxilum” organizowanych przez maestro Wiesława Ochmana w Waszyngtonie i Nowym Jorku.
Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych i galeriach na prawie wszystkich kontynentach . Jest wykładowcą w PWST w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Jest Członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Maestro Wiesław Ochman powiedział o twórczości artystki:
"Barbara Jonderko-Jagła jest artystką sugestii, a nie narracji. Nie rezygnuje z własnych określeń malarskich ani też z własnych propozycji formalnych. Artystka zdecydowała się na niełatwy malarski język konwersacji z widzem, bowiem jej sztuka znajduje się na pograniczu abstrakcji i realnego pojmowania tematu. W wielu przypadkach wygrywa abstrakcja, która dla artystki jest ważnym elementem wypowiedzi. W innych, realistyczne widzenie tematu jako źródła inspiracji jest świadomym wyborem dialogu z widzem. Te dwa ważne elementy, a więc realizm obserwacji i abstrakcyjność w przekazywaniu artystycznego przeżycia są ważnymi elementami jej twórczości i z zadziwiającą wiarygodnością łączą się w całość. Myślę, że ta jednorodność przekazu pomimo różnicy w spojrzeniu na świat, temat i jego realizację, jest wynikiem własnych przeżyć i przemyśleń ze spotkania z wszystkim co nas, zwłaszcza artystę otacza.
Barbara Jonderko-Jagła znalazła doskonały sposób na realizację własnych artystycznych zamierzeń. Nie stara się zaskoczyć widza kontrastami lub też dziwacznością formy, bo wie, że po zaskoczeniu przychodzi chwila zastanowienia i ona rozwiązuje i wyjaśnia problemy konfrontacji ze sztuką.
... W pracach Barbary Jonderko-Jagły widać świadomą dążność do przełożenia światła na wartości malarskie. Stąd też jej swobodne poruszanie się w obrębie abstrakcyjnego pojmowania tematu z jego malarskim przekazem opartym na wrażeniu związanym z działaniem światła, które nie tylko wyjaśnia formę, ale także nadaje tym pracom atrakcyjną świetlistość. W pejzażach, które w moim przekonaniu są ważnym elementem tematycznym jej twórczości, szczególna rolę odgrywa forma, która jest niezwykle sugestywna i nie pozbawiona zamierzonej prostoty. Koloryt tych prac jest jednolity. Dominują w nich brązy, w sensie ogólnym barwy „ciepłe” lub „gorące”. W innym wypadkach paleta określona jest przez błękity z dodatkiem czerni, co stwarza szczególny klimat. Artystka bardzo oszczędnie operuje kolorem, a ściślej wielobarwnością. Pod tym względem jej prace stanowią doskonały przykład korzystania z waloryzowania koloru i jego roli w budowie obrazu, laserunków, a także „ustawienia” ich w budowie obrazu. Forma jej prac jest raczej określona poprzez kolor, a nie przez linie konturową. Unika ostrych, zdecydowanych kontrastów i dzięki temu z jej prac emanuje spokój, harmonia i wiarygodność przekazu artystycznego."
Wystawa będzie prezentowana w galerii „Mozaika” w Centrum Kultury „Karolinka”.
Otwarcie: 23 marca 2016, środa, godz. 18:00.
Wstęp wolny.
Ekspozycja będzie dostępna do 15 kwietnia 2016
Komentarze:
dodane: 16.02.2016, 15:05, aktualizacja: 16.02.2016, 15:10 / autor: Daniel Ryciak