Za Horyzontem

W imieniu Śląskiego Stowarzyszenia Podróżniczego "Garuda" oraz Inicjatywy Mieszkańców Radzionkowa zapraszamy na Festiwal Podróżniczy „za Horyzontem”, który odbędzie się 18 września br. w Radzionkowie. W niedzielę w godzinach 17:00 – 20:00, zapraszamy na prelekcje podróżnicze do Centrum Kultury Karolinka na salę widowiskową. Wśród prelegentów wystąpią znani podróżnicy: Joanna i Artur Morawcowie oraz Krzysztof Błażyca.
Program festiwalu:
17:30 Joanna i Artur Morawcowie, W malezyjskiej dżungli i na herbatce u sułtana Brunei.
18:30 Krzysztof Błażyca, Święci i czarownicy, czyli jak obronić się przed dżu-dżu, zachować czyste ręce w polityce i co zrobić, gdy ojciec ma 139 żon.
19:30 Otwarcie wystawy fotograficznej Krzysztofa Błażycy, Daleko jest blisko - Kuraya no gukuhi
Joanna i Artur Morawcowie wspólnie podróżują od 1995 r., kiedy to wybrali się drogą lądową z Polski do Indii. Odwiedzili już sześć z siedmiu kontynentów. W 1999 r. pobrali się w Buenos Aires w Argentynie. Od 2006 r. podróżują wraz z dziećmi, z którymi odwiedzili m.in.: Filipiny, Indonezję, Indie, Japonię, Sri Lankę, Oman, Armenię, Maroko, Brazylię, Argentynę, Chile i Peru. Opisy ich podróży opublikowano w przewodnikach globtroterskich „Przez Świat”, a także w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej” oraz w zbiorze „Pępek Świata. Z dzieckiem w drodze”, wydanym przez National Geographic. Są współzałożycielami Śląskiego Stowarzyszenia Podróżniczego „Garuda” i współorganizatorami Festiwalu Slajdów Podróżniczych w Katowicach. Prelekcja „W malezyjskiej dżungli i na herbatce u sułtana Brunei”, którą zaprezentują na Festiwalu Podróżniczym, dotyczy podróży odbytej w lipcu 2016 roku. Podczas prelekcji będzie można zobaczyć wieżowce Singapuru, zagłębić się w tajemnicze lasy Borneo, spotkać orangutany, nosacze, krokodyle i inne zwierzęta oraz udać się na spotkanie z sułtanem Brunei.
Natomiast Krzysztof Błażyca przedstawi prezentację pt. "Święci i czarownicy, czyli jak obronić się przed dżu-dżu, zachować czyste ręce w polityce i co zrobić, gdy ojciec ma 139 żon". Jest to wielowątkowa opowieść o krajach Afryki Wschodniej, poznawanej podczas reporterskich wędrówek. Jej uzupełnieniem jest książka "Tego drzewa nie zetniesz" (Pelplin 2015), o której Tadeusz Biedzki, laureat nagrody im. Arkadego Fiedlera, napisał: "Ciarki przechodzą. Śmierć jak splunięcie, kanibalizm i wojna religii, Jezus o kulach i kapitalni faceci zwani misjonarzami, terroryści i seks, politycy, zbrodniarze i polscy Sybiracy. Tygiel, który wrze i wybucha".
Krzysztof Błażyca to znany reporter, podróżnik na co dzień związany z redakcją "Gościa Niedzielnego”. Publikuje również m.in. w: "Poznaj Świat", "Almanach prowincjonalny", kenijskim "National Mirror". Autor zbioru reportaży: "Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle". Współtwórca Fundacji Razem dla Afryki (www.razemdlaafryki.org) wspierającej projekty rozwojowe w Nigerii, Ugandzie i Kenii (edukacja, pomoc medyczna, pomoc ofiarom handlu ludźmi). Aktualnie Fundacja prowadzi kampanię „Zbuduj FreeDOM” celem jest zebrania funduszy na budowę schroniska dla ofiar handlu ludźmi w Nairobi (Kenia). Kampania zyskała m.in. słowa poparcia papieża Franciszka, ludzi kultury, dziennikarzy oraz podróżników.
W tym roku Festiwalowi Podróżniczemu towarzyszy wystawa fotograficzna Krzysztofa Błażycy pt. „Daleko jest blisko - Kuraya no gukuhi". Wystawa, przedstawiająca zdjęcia z Ugandy, Tanzanii, Kenii, Nigerii i Zambii, zostanie uroczyście otwarta dnia 18 września podczas Festiwalu Podróżniczego i udostępniona publiczności aż do 30 września. To fotograficzna wędrówka, w której najważniejsi i najpiękniejsi są spotykani po drodze ludzie” - podkreśla autor. Obok portretów ostatniej z żyjących żon wodza klanu Bakhone, kilkuletniej księżniczki z wioski Uduophori, uśmiechniętej przekupki z Mombasy, czy dr Pauli Kahumbu walczącej o ocalenie słoni są zdjęcia z barwnego święta w ugandyjskim Namugongo, soczysta zieleń Rift Valley czy chłodna przestrzeń Oceanu Indyjskiego. Jest też drastyczny świat slumsów z pytaniem o przyszłość afrykańskiego dziecka szukającego szczęścia na ulicy. Wystawa to mozaika, której przesłaniem są proste słowa kard. Charlesa Lavigerie: Pokochajcie Afrykę! Dotychczas wystawa była prezentowana w Krakowie, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Raciborzu, Nowej Hucie, Łaziskach Górnych, Kołobrzegu.
Festiwal Podróżniczy uzyskał patronat Burmistrza Miasta Radzionków.
Patronat medialny sprawują:
Partnerem społecznym festiwalu jest Fundacja Razem dla Afryki.
WSTĘP WOLNY!
Komentarze:
dodane: 26.08.2016, 08:47, aktualizacja: 17.09.2016, 10:24 / autor: Daniel Ryciak