Festiwal Podróżniczy ZA HORYZONTEM

Festiwalowi Podróżniczemu towarzyszy wystawa fotograficzna, która zostanie uroczyście otwarta dnia 17 września podczas Festiwalu Podróżniczego w Galerii „Mozaika” o godz. 19:00 i udostępniona publiczności aż do 30 września. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Festiwal otrzymał patronat Burmistrza Miasta Radzionków dr Gabriela Tobora, a jego organizatorami są Inicjatywa Mieszkańców Radzionkowa oraz Śląskie Stowarzyszenie Podróżnicze "Garuda".
W programie:
17:00 prelekcja Tomasz Noga "Przez Góry Simien i nie tylko... Etiopia"
18:00 prelekcja Mieczysław Bieniek "Azja Środkowa na wesoło"
19:00 wernisaż wystawy fotograficznej w Galerii "Mozaika" pt. "Pod chilijskim niebem" autorstwa Radosława Zientarskiego
____________________________________________________________________________
Prelegentem podczas Festiwalu będzie, m.in. Mieczysław Bieniek, który opowie o Azji - o ponad 4 miesięcznej wyprawie przez Kirgistan, Kazachstan i Tadżykistan. Mieczysław Bieniek to były górnik, który po ciężkim wypadku rozstał się z kopalnią i rozpoczął nowy, podróżniczy etap w swoim życiu. Ceniony prelegent, autor pięciu książek.
W ramach swoistej terapii psychicznej wyruszył w świat. Najpierw do Indii, potem do kolejnych krajów azjatyckich, afrykańskich i Ameryki Południowej. W sumie odwiedził około 120 krajów na czterech kontynentach. Z czasem wypracował własny styl podróżowania, w którym szczególnie ceni sobie docieranie do trudno dostępnych miejsc.
W 2006 roku na swoje 50-te urodziny wyruszył w kilkumiesięczną podróż lądową do Dalajlamy w Indiach. W końcowej części tej drogi towarzyszył mu filmowiec Paweł Wysoczański. Z nakręconych materiałów powstał film dokumentalny "W drodze".
W 2010 roku Bieniek wydał swoją pierwszą książkę "Hajer jedzie do Dalajlamy", będącą opisem zarówno całej wędrówki do Dalajlamy, jak i wielu przygód z dzieciństwa, życia dorosłego, a przede wszystkim z innych podróży azjatyckich.
W roli drugiego prelegenta wystąpi Tomasz Noga.
Krakus, absolwent górnictwa na AGH. Zaczął wyjeżdżać dopiero w wieku 17 lat do krajów europejskich, do azjatyckich republik byłego Związku Radzieckiego i do często odwiedzanej w tamtych czasach Turcji. Mimo wielu ciekawych miejsc na naszym kontynencie, posmakowanie kultur Bliskiego Wschodu, krajów arabskich, czy Indii doprowadziło do „narkotycznego„ uzależnienia zwanego podróżowaniem.
…..... i tak minęło 30 lat błąkania się w wolnym czasie głównie po krajach Azji oraz Ameryki Południowej i Centralnej, wędrowania w Himalajach, Andach i Karakorum, i trafianiu do bajkowych miejsc jak Galapagos czy Bhutan. Przyszedł czas na Afrykę. Po podróżowaniu po Nigerii, wyjazd do kolorowej, przepięknej przyrodniczo Etiopii ustawił ją w pierwszej piątce najbardziej fascynujących pośród wszystkich krajów odwiedzonych w ciągu trzech dziesięcioleci.
Prelekcja "Przez góry Simien i nie tylko… ETIOPIA"
"Zabiorę Was w podróż po północnej Etiopii, zaczynając od klasztorów na jeziorze Tana, zamków cesarza Fasilidesa w Gonder, na 6 –dniowy trekking w górach Simien z wejściem w Boże Narodzenie na czwarty szczyt Afryki Ras Dejen (Ras Dashen 4.550 m). Górskie klasztory Tigraju i kolejne Boże Narodzenie w wykutych skalach kościołach Lalibeli, a wszystko to pośród gościnnych, przyjaznych ludzi i zapachu pysznej etiopskiej kawy, parzonej i podawanej z celebrą z żarzącym się kadzidłem. Na koniec Sylwester i Nowy Rok w jednym z najbardziej fascynujących miejsc na Ziemi ….. reszta na pokazie."
Autorem wystawy fotograficznej pt. "Pod chilijskim niebem" będzie Radosław Zientarski.
Radosław Zientarski – miłośnik astronomii, który mówi o sobie, że „goni za gwiazdami”. W ramach wystawy fotograficznej przedstawi zdjęcia z podróży do Boliwii i Chile, w którą wyruszył wraz z przyjacielem – Rafałem Mamokiem. Celem wyprawy była również wizyta w kompleksie radioteleskopów ALMA, należącym do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Radek i Rafał nazywają się „łowcami”, zwłaszcza gdy uda im się upolować niezwykłe zjawiska, które zdarzają się na niebie. Jeżeli planują wyprawy, to tylko szlakiem gwiazd.
Komentarze:
dodane: 21.08.2017, 13:07, aktualizacja: 11.09.2017, 09:53 / autor: Natalia Kawka-Bień