Wystawa grafik Tomasza Kipki pt. Litera/Znak
Wernisaż wystawy odbędzie się 17 listopada 2017 roku w Galerii "Mozaika" o godz. 18:00. Wstęp jak zwykle wolny. Grafiki będzie można podziwiać do 30 listopada.
Litera/Znak - Tomasz Kipka
Retrospektywa to chyba za dużo powiedziane, ponieważ ekspozycję tworzą wyłącznie litery i inne znaki graficzne, a to jedynie fragment, wycinek twórczości Tomasza. Fragment niezwykle jednak ważny dla autora. Rozpoczniemy od tych znaków, które powstały jako pierwsze, cofniemy się więc do lat 90-tych, żeby w chronologicznym porządku dotrzeć do dnia dzisiejszego. To wystawa zorientowana formalnie na kształt, konstrukcję i zapis, ale nie ignoruje znaczenia barw. Autorskie litery prezentowane na wystawie powstały na potrzeby znaków i plakatów. Tomasz uważa, że znak nie powinien być wyłącznie atrakcyjną ilustracją — Znak to komunikat, za którym kryje się znaczenie podmiotu. Powinien umożliwić poznanie podmiotu zanim się z nim zetkniemy. Po raz pierwszy mamy okazję poznać jego spojrzenie na literę i logo w tak szerokim zakresie.
Słowo o autorze:
Dr hab. Tomasz Kipka — w 2001 roku ukończył Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W 2007 roku uzyskał stopień doktora (nagroda naukowa rektora za wyróżniającą pracę doktorską), a w styczniu 2015 roku stopień doktora habilitowanego. Prowadzi zajęcia ze studentami — pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki w Cieszynie (Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego) oraz jako prof. nadzw. w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Jego studenci i absolwenci kwalifikują się do wystaw, zdobywają wyróżnienia i nagrody. Zajmuje się komunikacją i identyfikacją wizualną, grafiką wydawniczą i opakowaniami. Tworzy w studiu Tecken w Radzionkowie. W jego dorobku znajdują się między innymi: plakat i logo 1200-lecia Cieszyna, projekt trzytomowej publikacji „Dzieje Cieszyna od pradziejów do czasów współczesnych”, logo Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR czy projekt logo 10-lecia Powiatu tarnogórskiego i bitych przez Mennicę Polską, z okazji jubileuszu Powiatu, florenów tarnogórskich. Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce i zagranicą, m.in. w: Boliwii, Bułgarii, Chinach, Czechach, Finlandii, Francji, Holandii, Hong Kongu, Iranie, Japonii, Korei Płd., Niemczech, Nowej Zelandii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Turcji, USA, na Litwie, Tajwanie, Ukrainie i Węgrzech. Uhonorowany między innymi nagrodą Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów ICOGRADA Excellence Award, laureat Grand Prix Międzynarodowego Triennale Plakatu Ekologicznego na Słowacji, pierwszego miejsca w konkursie „Śląska Rzecz”, Nagrody Senatora RP oraz nagród i wyróżnień za znaki graficzne, identyfikację wizualną, plakaty i projektowanie książki. Organizator wystaw, w tym plakatu ekologicznego i jazzowego.
Komentarze:
dodane: 22.10.2017, 17:52, aktualizacja: 29.11.2017, 13:02 / autor: Natalia Kawka-Bień