Fyrtek

No i stało się.. ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek” 2017 już za nami. Był to intensywny czas pracy, wielu koncertów (m.in. w Bobrownikach Śląskich, Piekarach Śląskich, Siemianowicach Śląskich, Chorzowie i oczywiście Radzionkowie), ale przede wszystkim czas pięknego święta folkloru, zawierania międzynarodowych przyjaźni, propagowania kultury ludowej.
W ciągu tych siedmiu dni mogliśmy podziwiać tradycje północnej Polski dzięki występom Zespołu Tańca Ludowego „Perła Warmii”, tańce oraz piosenki prosto ze Słowackiej Bańskiej Bystrzycy dzięki grupie „Maticiarik” oraz gruziński folklor dzięki grupie „Mermisi”.
Zespoły poza częstym koncertowaniem poznały uroki byłej stolicy Polski – miasta Krakowa, szalały w największym Parku Rozrywki w Polsce „Energylandii”, odpoczywały w Aquaparku, ale również brały udział w warsztatach tanecznych, wokalnych i plastycznych organizowanych przez Centrum Kultury „Karolinka”.
Z tego miejsca pragniemy podziękować wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem i pomocą przyczynili się sukcesu tego wydarzenia, wszystkim wolontariuszom, opiekunom grup, rodzinom radzionkowskim, które przyjęły pod swój dach gości zza granicy, sponsorom i grantodawcom. Gdyby nie Wasza pomoc i wsparcie ten festiwal pewnie by się nie odbył! Mamy nadzieję, że czas szybko upłynie, a my będziemy cieszyć się kolejną, już dziewiątą odsłoną „Fyrtka”.
Zachęcamy do poznania relacji z każdego dnia w konkretnych pozycjach w zakładce „Galeria”.
Do zobaczenia!
__________________________________________________________________________
Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Fyrtek” jest wydarzeniem kulturalnym, w organizację którego zaangażowanych jest wiele osób i instytucji na terenie Radzionkowa oraz powiatu tarnogórskiego. Radzionkowski festiwal folklorystyczny jest jedną z największych takich imprez organizowanych w naszym regionie. Festiwal „Fyrtek” po raz pierwszy został zorganizowany w 1999r. i od tego czasu systematycznie odbywał się co dwa lata na przełomie maja i czerwca. W każdej edycji festiwalu bierze udział kilka zespołów zagranicznych oraz Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” działający w radzionkowskim Centrum Kultury „Karolinka” jako gospodarz festiwalu oraz inne polskie zespoły folklorystyczne, taneczne i wokalne.
Do tej pory w siedmiu edycjach festiwalu brały udział zespoły z Białorusi, Chorwacji, Litwy, Słowacji, Włoch, Finlandii, Bułgarii, Estonii, Niemiec, Ukrainy, Węgier, Rosji, Czech i Rumunii. Ideą „Fyrtka” jest wzajemne poznawanie w duchu integracji poprzez kulturę ludową, a także chęć pokazania piękna kultury i folkloru w sposób miły dla oka. Codziennie na estradzie przed Centrum Kultury odbywają się koncerty, które ogląda każdorazowo ponad trzy tysiące osób. Na zakończenie festiwalu przyznawane jest Grand Prix oraz nagroda publiczności, wszystkie zaś zespoły otrzymują pamiątkową statuetkę – Karolinkę wykonaną z węgla. Dzieci z zagranicznych zespołów zakwaterowane są przez czas trwania festiwalu w rodzinach mieszkańców Radzionkowa, co pozwala obu stronom na nawiązanie bliższych więzi. Kadra w tym czasie mieszka w Internacie, co również sprzyja lepszemu poznaniu i zrozumieniu odmiennych kultur.
Po długim oczekiwaniu, możemy z dumą poinformować, że VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek” odbędzie się w dniach od 7 do 14 czerwca 2017 roku. Tegoroczna edycja jest o tyle wyjątkowa, że nie tylko zorganizowana po 3-letniej przerwie, ale przede wszystkim dlatego, że wpisuje się w główne obchody XI Dni Radzionkowa. Jest nam miło zaznaczyć, że zespoły mające zaszczycić swoją obecnością Radzionków, będą miały okazję do zaprezentowania swoim umiejętności na scenie głównej. Liczymy na Państwa obecność oraz wsparcie dla młodych artystów.
Swój przyjazd potwierdziły zespoły: „Mermisi” z Gruzji, „Maticiarik” ze Słowacji, Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii oraz – oczywiście – gospodarz i chluba Centrum Kultury „Karolinka Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”.
Przybliżmy nieco bohaterów tegorocznej edycji Festiwalu:
Zespół „MERMISI” z Gruzji został założony w ramach szkoły Didadjara w roku 2004. W grupie uczestniczy ponad 70 tancerzy, w różnych kategoriach wiekowych. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty i obejmuje tańce: „ADJARULI” – Adjarianka ślubna, „MTIULURI” – taniec chłopców i dziewcząt, „SVANURI” – taniec męski żołnierzy, „KARTULI” – klasyczny taniec mężczyzny i kobiety, „XEVSURULI” – taniec kobiecy, „XANJLURI” – taniec z nożami, „XORUMI” – taniec wojskowy, „RATCHULLI” – taniec regionu chłopskiego Racha. Stroje odwzorowują autentyczny ubiór gruziński, a grupy występują zawsze z muzykami. Dyrektorem zespołu jest Ioseb Shavadze, choreografem natomiast jest Sulkhan Fasanidze. Od czasu powstania zespół uczestniczył w wielu wydarzeniach kulturalnych w Gruzji, w Armenii, w Azerbejdżanie. W latach 2010-2013 uczestniczyli w festiwalach ludowych w Antalaji i Stambułe, natomiast w latach 2014-2015 – w Bułgarii (Warna i Sofia).
Zespół „Matičiarik” pochodzący ze Słowacji
Zespół folklorystyczny Maticiarik został założony w 1990 roku i dąży do tego, aby dzieci stały się wszechstronnymi tancerzami i śpiewakami, o wyrazistych uczuciach folklorystycznych. Praca z oryginalnym materiałem badawczym prezentuje unikalny charakter zespołu. W Maticiariku pracuje około 120 dzieci w trzech grupach wiekowych. Założyciele grupy kierowali się przekonaniem, że dziedzictwo słowackiej kultury ludowej wzbogaci jej członków na całe życie. W przeszłości Maticiarik wziął udział w festiwalach na Słowacji - jako zwycięzca konkursów regionalnych, ale także na festiwalach w Czechach, Polsce, Serbii, Słowenii, Austrii, Hiszpanii, Włoszech, Finlandii, w Belgii, Francji, Meksyku , Rosji, Bułgarii, Polsce, Czechach, Wenezueli i Kostaryce. Obecnie "średnia" grupa składa się z dzieci w wieku od 7 do 12 roku życia. Po 26 latach nastąpiła zmiana w kierownictwie zespołu: Matúš Druga zastąpiła swoją matkę jako dyrektor artystyczną i choreografa grupy. Zastosowano nowe metody nauczania, które opierają się na zrozumieniu rodzaju i zasad każdego tańca. Dzięki temu ostateczna choreografia jest połączeniem tradycyjnego folkloru, choreografii i improwizacji dzieci.
Zespół Tańca Ludowego "Perła Warmii" funkcjonujący przy Lidzbarskim Domu Kultury istnieje od niespełna 10 lat. Zespół tworzą ludzie z Lidzbarka Warmińskiego oraz okolic tancerze oraz muzycy.W swojej krótkiej historii zdołał już wypracować różnorodny repertuar, zarówno polskich tańców narodowych, jak suit regionalnych min. z regionu Warmii, Spisza, Kurpii, Kaszub, Biłgoraja, Krakowiaków Wschodnich, Opoczna. Grupa koncertuje w całej Polsce i nie tylko, występowała w Gruzji, Bułgarii, Niemczech, Holandii, Macedonii, Wielkiej Brytanii, Rosji na Litwie i Ukrainie. Od trzech lat w strukturach Zespołu pojawiły się również grupy dziecięce, pracujace głównie nad „rodzimym” regionem, Warmii.
Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” w kwietniu 2013 roku obchodził jubileusz 40-lecia. Od 20 lat „Mały Śląsk” znajduje się pod patronatem artystycznym Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Obecnie „Mały Śląsk” liczy blisko 200 członków podzielonych na kilka kategorii wiekowych, od najmłodszych (7-latki) do najstarszych (grupa Reprezentacyjna – osoby dorosłe). W repertuarze zespołu znajdują się tańce i pieśni ze wszystkich regionów Polski. „Mały Śląsk” dużo koncertuje w Polsce i za granicami kraju. Wielokrotnie występował na festiwalach we Francji, Włoszech, Finlandii, Portugalii, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Ukrainie, Turcji, Hiszpanii i Niemczech, USA. Zespół jest pomysłodawcą i gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek”.
Mamy nadzieje, że tegoroczna odsłona „Fyrtka”, będzie tak samo udana jak poprzednie. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym pięknym święcie folkloru.
Do zobaczenia!
Festiwal dofinansowany z budżetu Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach:
Organizatorzy
Patroni Medialni
Sponsorzy
Powyżej plakaty z poprzednich edycji festiwalu.
Fyrtek 2017 dzień siódmy - ognisko
A po uroczystej gali kończącej „Festiwal” przyszedł czas relaksu. Rozpoczęło się od wspólnych zabaw młodzieży z Gruzji, Słowacji i Polski. Różnice językowe i narodowościowe przestały w tym momencie mieć jakiekolwiek znaczenie. Później posiłek przy ognisku i … dalszy ciąg zabawy. Tym razem już przy muzyce, z udziałem dorosłych i dzieci. Poza wspólnym prezentowaniem umiejętności młodzież wspólnie zintegrowała się podczas tańca belgijskiego. Na samym końcu nadszedł czas pożegnań, łez, uścisków, wspólnych zdjęć, małych dramatów młodzieńczych miłości.. Już dziś zaczynamy odliczanie do kolejnej odsłony „Fyrtka”! Do zobaczenia!
Fyrtek 2017 dzień siódmy - gala kończąca Festiwal, 13.06.2017
Tancerze po dwóch koncertach w szkołach musieli wykorzystać swój czas przed oficjalnym zakończeniem festiwalu. Jedni z nich spędzali go na rozgrzewkach, dziewczyny na robieniu pięknego makijażu scenicznego, inni zaś na zacieśnianiu przyjaźni. Byli również tacy, którzy swój czas wolny wykorzystali po prostu na odpoczynek i sen przed jednym z najważniejszych popisów. I stało się to, co się stać musiało. Kolejna, ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek” dobiegła końca. Uroczysta gala kończąca festiwal odbyła się 13 czerwca na scenie sali widowiskowej Centrum Kultury „Karolinka”. Podczas tego ostatniego fyrtkowego wieczoru, oprócz ostatnich festiwalowych prezentacji wszystkich zagranicznych gości oraz gospodarza wydarzenia, czyli ZPiT „Mały Śląsk” wszyscy uczestnicy wystąpili razem. W ten sposób zaprezentowali rezultaty warsztatów, które odbyły się w sobotni poranek. Wspomniane warsztaty dotyczyły śpiewu, tańca i zajęć plastycznych. Koncert otworzył piękny taniec z flagami w choreografii Pana Grzegorza Kłaczka, który widzowie mogli podziwiać podczas gali otwarcia festiwalu, w wykonaniu tancerzy „Małego Śląska”. Prawdziwym sukcesem skończyła się prezentacja trojaka i krakowiaka, a publiczność wypełniająca salę widowiskową głośno wtórowała we wspólnym śpiewie, szczególnie „Poszła Karolinka” oraz „Szła dzieweczka”. Następnie, już po raz ostatni, uczestnicy „Fyrtka” zaprezentowali swój popisowy program na deskach sceny. Nie obyło się również bez łez wzruszenia, wspólnych fotografii i nostalgii. I tak zakończyło się to święto folkloru, obejmujące nie tylko Radzionków, ale cały powiat tarnogórski. Dziękujemy wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem i pomocą przyczynili się sukcesu tego wydarzenia, wszystkim wolontariuszom, opiekunom grup, rodzinom radzionkowskim, które przyjęły pod swój dach gości zza granicy, sponsorom i grantodawcom. Gdyby nie Wasza pomoc i wsparcie ten festiwal pewnie by się nie odbył! Mamy nadzieję, że czas szybko upłynie, a my będziemy cieszyć się kolejną, już dziewiątą odsłoną „Fyrtka”.
Fyrtek 2017 dzień siódmy - koncerty w radzionkowskich szkołach 13.06.2017
Dzień szósty festiwalu dostarczył kolejnych wrażeń. Emocje po wizycie w Energylandii nie zdążyły opaść, jednak „Maticiarik” oraz „Mermisi” musiały „brać się w garść” ponieważ przed nimi kolejny dzień pracy. Uczniowie szkół w ościennych miastach (tj. Bobrownikach Śląskich oraz Piekarach Śląskich) mieli okazję do podziwiania talentów młodzieży zza granicy, jednak nie mogliśmy zapomnieć o naszych radzionkowskich pociechach. Z tej okazji 13 czerwca zostały zorganizowane dwa koncerty. Pierwszy z nich odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II. Tam zgromadzeni widzowie z każdej klasy przypatrywali się „fyrtkowiczom”, szczególnie dlatego, że wiele uczniów z tej placówki to czynni tancerze naszej perły – Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”. Dzieci reagowały bardzo żywiołowo, a brawom i oklaskom nie było końca. Drugi z koncertów odbył się w Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Radzionkowie-Rojcy. Tam również młodzież oraz kadra nauczycielska obdarzyła gości wielką sympatią. Zarówno „Maticiarik” jak i „Mermisi” zdobyły nowych fanów oraz fanki, którzy bardzo chętnie fotografowali się z tancerzami. Była to okazja do nawiązania nowych, międzynarodowych przyjaźni.
Fyrtek 2017 dzień piąty- część II Chorzów, 11.06.2017
„Fyrtek” to nie tylko prezentowanie umiejętności w Radzionkowie oraz powiecie, ale propagowanie międzynarodowego folkloru w miastach ościennych. Podczas tegorocznej edycji zespoły wzięły udział w koncertach w Siemianowicach Śląskich oraz w chorzowskim skansenie. Zdjęcia z koncertów zostały podzielone na dwie części: pierwsza z Siemianowic Śląskich, druga z Chorzowa. W ramach tegorocznych Dni Siemianowic Śląskich została zorganizowana XXXI Wojewódzka Biesiada Zespołów Artystycznych Klubów Złotego Wieku, która odbyła się w niedzielę 11 czerwca w Amfiteatrze Miejskim przy ulicy Chopina. Zanim jednak rozpoczęły się koncerty na scenie, „fyrtkowicze” wzięli udział w uroczystej prezentacji oraz przemarszu do amfiteatru. Tam wśród wielu innych polskich grup prezentujących, m.in. folklor górnośląski tancerze mogli pochwalić się tradycjami własnych krajów. Po zakończeniu występów tancerze udali się na kolejny koncert, tym razem do Skansenu w Chorzowie w ramach XXIV Górnośląskich Prezentacji Chórów i Orkiestr im. Rajmunda Hankego w Skansenie w Chorzowie (zorganizowanych przy współpracy Zarządu Głównego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, Okręgu Chorzowsko-Świętochłowickiego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Górnośląskiego Parku Etnograficznego "Skansen" w Chorzowie). Pomimo napiętego grafiku, młodzież miała jeszcze wiele sił. Tego samego dnia, po intensywnie spędzonym czasie gruzińska grupa „Mermisi” chciała wykorzystać swoją energię.. na kolejny wysiłek, tym razem w tarnogórskim Parku Wodnym! Radości nie było końca, a był to początek atrakcji. Dzień później, tj. 12 czerwca grupy udały się na wycieczkę do „Energylandii” w Zatorze. Fotografie z największego parku rozrywki w Polsce posiada każdy indywidualnie, w większości na własnych telefonach komórkowych. J
Fyrtek 2017 dzień piąty - część I Siemianowice Śląskie, 11.06.2017
„Fyrtek” to nie tylko prezentowanie umiejętności w Radzionkowie oraz powiecie, ale propagowanie międzynarodowego folkloru w miastach ościennych. Podczas tegorocznej edycji zespoły wzięły udział w koncertach w Siemianowicach Śląskich oraz w chorzowskim skansenie. Zdjęcia z koncertów zostały podzielone na dwie części: pierwsza z Siemianowic Śląskich, druga z Chorzowa. W ramach tegorocznych Dni Siemianowic Śląskich została zorganizowana XXXI Wojewódzka Biesiada Zespołów Artystycznych Klubów Złotego Wieku, która odbyła się w niedzielę 11 czerwca w Amfiteatrze Miejskim przy ulicy Chopina. Zanim jednak rozpoczęły się koncerty na scenie, „fyrtkowicze” wzięli udział w uroczystej prezentacji oraz przemarszu do amfiteatru. Tam wśród wielu innych polskich grup prezentujących, m.in. folklor górnośląski tancerze mogli pochwalić się tradycjami własnych krajów. Po zakończeniu występów tancerze udali się na kolejny koncert, tym razem do Skansenu w Chorzowie w ramach XXIV Górnośląskich Prezentacji Chórów i Orkiestr im. Rajmunda Hankego w Skansenie w Chorzowie (zorganizowanych przy współpracy Zarządu Głównego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, Okręgu Chorzowsko-Świętochłowickiego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Górnośląskiego Parku Etnograficznego "Skansen" w Chorzowie). Pomimo napiętego grafiku, młodzież miała jeszcze wiele sił. Tego samego dnia, po intensywnie spędzonym czasie gruzińska grupa „Mermisi” chciała wykorzystać swoją energię.. na kolejny wysiłek, tym razem w tarnogórskim Parku Wodnym! Radości nie było końca, a był to początek atrakcji. Dzień później, tj. 12 czerwca grupy udały się na wycieczkę do „Energylandii” w Zatorze. Fotografie z największego parku rozrywki w Polsce posiada każdy indywidualnie, w większości na własnych telefonach komórkowych.
Fyrtek 2017 dzień czwarty - występy na scenie głównej, 10.06.2017
Tegoroczna edycja Festiwalu była wyjątkowa. Po zakończeniu warsztatów młodzież po chwili odpoczynku przygotowywała się do kolejnego koncertu, tym razem po raz drugi na scenie głównej Dni Radzionkowa. Początkowo publiczność miała możliwość podziwiania popisów podopiecznych Filii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury im. H. Jordana, a następnie grup tańca nowoczesnego, towarzyskiego, grup baletowych oraz rytmicznych które trenują na co dzień w Centrum Kultury „Karolinka”. Po godzinie 15.00 uczestnicy „Fyrtka”, tj. grupa „Mermisi”, „Maticiarik”, „Perła Warmii” oraz gospodarz – „Mały Śląsk” prezentowały kolejne układy, w innym niż dzień wcześniej programie. Zgromadzeni pod sceną widzowie żywiołowo reagowali na kolejne występy, udowadniając, że pielęgnowanie tradycji regionalnych jest w naszym mieście niezmiernie istotne. Dzieci miały okazję zasmakowania swoich „5 minut sławy” na profesjonalnej scenie.
Fyrtek 2017 dzień czwarty - warsztaty, 10.06.2017
Podczas każdej edycji festiwalu „Fyrtek” organizowane są warsztaty wokalne, taneczne i plastyczne. Oczywiście, mowa o tańcu, śpiewie i rękodziele o charakterze ludowym, folkowym. Cechą wyróżniającą te warsztaty jest to, że wszyscy uczestnicy, w tym goście zza granicy uczestniczą razem w tych zajęciach i uczą się wspólnie jednej z polskich piosenek, polskiego tańca ludowego i kilku elementów związany z polską tradycją rękodzielniczą. Tak też było podczas ósmej edycji festiwalu. Uczestnicy uczyli się piosenki festiwalowej, śpiewanej po polsku, ale również „Poszła Karolinka” oraz „Szła dzieweczka do laseczka” pod bacznym okiem Pani Izabeli Hajdy, opanowywali kroki trojaka oraz krakowiakadzięki pracy Pana Daniela Dziurki, a na zajęciach plastycznych pod okiem Pani Barbary Wolko oraz Iwony Tatarczuch tworzyli m.in. logo festiwalowe, czyli naszą fyrtającą tancerkę. Młodzież była niezmiernie zaangażowana, a efekty pracy zostały zaprezentowane podczas gali kończącej festiwal.
Fyrtek 2017 dzień trzeci - gala otwarcia, 9.06.2017
Trzeci dzień festiwalowy dostarczył uczestnikom wielu wrażeń, ale i wiele pracy. Ta część galerii obejmuje uroczyste rozpoczęcie festiwalu. Próby przed galą otwierającą festiwal, wywiady z mediami, integracja uczestników z Polski, Gruzji oraz Słowacji, przygotowywanie strojów, fryzur i w końcu … otwarcie, czyli prezentacja wszystkich zespołów biorących udział w festiwalu na scenie oraz odegranie hymnów państwowych. Po oficjalnym zakończeniu barwnego korowodu w ramach obchodów XI Dni Radzionkowa wszyscy jego uczestnicy oraz mieszkańcy mogli podziwiać happening szkolny przygotowany przez uczniów i pracowników Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich. Zaraz po zakończeniu tego wydarzenia nastąpiło uroczyste otwarcie 8. edycji Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek” 2017! Piękną galę otwarcia rozpoczął taniec z flagami w wykonaniu tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” w choreografii Grzegorza Kłaczka. Następnie publiczność wysłuchała hymnów narodowych, po których Burmistrz Miasta Radzionków, Pan Gabriel Tobor wraz z dyrektor Centrum Kultury „Karolinka”, Panią Justyną Konik przywitali przybyłych gości oraz otwarli Festiwal. Tym samym miasto rozpoczęło święto folkloru. Na scenie w swoich układach tanecznych oraz piosenkach prezentowały się zamiennie zespoły „Maticiarik” ze Słowacji, „Mermisi” z Gruzji, „Perła Warmii” z północnej Polski oraz gospodarz Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”.
Fyrtek 2017 dzień trzeci - wizyta w Urzędzie Miasta, korowód, 9.06.2017
Trzeci dzień festiwalowy dostarczył uczestnikom wielu wrażeń, ale i wiele pracy. Ta część galerii obejmuje zatem drugi etap dnia. Uczestnicy „Fyrtka” nie mieli wiele czasu na długi odpoczynek po koncertach w szkołach. Delegacje składające się z opiekunów zespołów oraz ich pary tancerzy odwiedziły Urząd Miasta Radzionków. Goście zostali oficjalnie przywitani przez Zastępcę Burmistrza, Pana Bernarda Skibińskiego oraz Sekretarza Miasta, Pana Rudolfa Sobczyka w pięknej Sali Sesyjnej magistratu. Parę godzin później zespoły wzięły udział w barwnym korowodzie ulicami miasta. Była to zatem okazja, aby wśród włodarzy miasta, przedstawicieli organizacji pozarządowych, pracodawców, uczniów szkół i przedszkoli, reprezentantów orkiestr oraz mieszkańców Radzionkowa zaprezentować się po raz pierwszy tak szerokiej publiczności. Zarówno słowacki „Maticiarik” jak i gruziński „Mermisi” oraz przybyły na „Fyrtka” Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii” niezmiernie cieszyły się z tego wydarzenia, ponieważ mieszkańcy naszego miasta przyjęli ciepło naszych zagranicznych gości.